marți, 26 noiembrie 2019

“Trofeul Dexi”, la tenis de câmp, o competiție reușită

Organizat recent de Asociația Sportivă Tenis Club Sun din Alba Iulia, “Trofeul Dexi” la tenis de câmp s-a dovedit o reușită, reunind jucători din țară, dar și din județul Alba. Derulată la categoriile de vârstă 10 ani, 12 ani și 18 ani, masculin și feminin, competiția este una de categoria întâi și cuprinsă în calendarul Federației Române de Tenis.
Astfel, la categoria 10 ani, fete, s-a impus Silitra Ingrid (CSM Galați), care a învins-o în finală pe Miruna Muntean (TC Sun Alba Iulia) ocupanta locului secund, cu scorul de 4-1, 4-2, pe locul al treilea situându-se Iasmina Filip (CS Dyadora Timișoara) și Maria Popa (TC AS Pitești). La categoria 10 ani băieți favoritul nr. 2, David Ferent (ACS Monaco) a obținut prima poziție, după ce a trecut de favoritul nr. 1, Rareș Ștefan Grigore (CSM București), cu scorul de 3-5, 4-2, 10-7. Mircea Plopeanu (TC Sun Alba Iulia) și Raul Condrea (ACS A&A Tenis) au obținut locul 3 pe un tablou de tip eliminatoriu. Continuăm cu categoria 12 ani feminin unde s-au înregistrat următoarele rezultate: locul întâi l-a obținut Andreea Olariu (CS Dyadora Timișoara), favorita nr. 4, întâlnind-o în finală pe Nagy Olivia (ACS A&A Tenis), scor 6-0, 6-0. Ocupantele locului trei au fost Ioana Șandru (CS Orășenesc Cugir) și Maria Pușcău (TC Sun Alba Iulia).
La categoria 12 ani masculin, în finală Alex Manu (TC Sun Alba Iulia) l-a întâlnit pe Patrick Popa (favoritul nr. 1, CS Alpa Deva), scorul meciului fiind 6-1, 6-0, pe ultima treaptă a podiumului urcând Samuel Sleam (CS TC Baia Mare) și Robert Cusnir (CS Vektor Sibiu). La categoria de 18 ani feminin, unde s-a jucat tot în sistem de tip eliminatoriu, primul loc l-a ocupat aiudeanca Alexia Mărginean (CS Dinamo București), după finala cu Tania Munteanu (TC Sun Alba Iulia), scor 2-6, 6-3, 6-1, pe locul al treilea urcând Alexandra Moldovan (TC Sun Alba Iulia) și Andra Silivaș (CS Alpha Deva). La 18 ani, masculin, pe primul loc s-a clasat David Manu (TC Sun Alba Iulia) după finala cu Răvan Gligor (TC Sun Alba Iulia), meci încheiat cu abandon în setul secund, la scorul de 6-2 și 2-2. Pe ultima treaptă a podiumului au urcat Andrei Nica (CS Dinamo București) și Paul Sărmășan (CSU Tg. Mureș).
Partenerul oficial al turneului a fost Mobila Dexi, care dorește să susțină în continuare competițiile de tenis de câmp și să continue tradiția începută cu acest turneu, prin încurajarea activităților în aer liber pentru tineri. Premiile puse-n joc au fost unele atractive (locul întâi – trofeu, două perne și diplomă; locul doi – trofeu, pernă și diplomă; locul trei – trofeu și diplomă), iar prin susținerea acestor acțiuni și încheierea de astfel de parteneriate se dorește descoperirea și promovarea de noi talente, precum și cultivarea celor existente. Alături de sponsorul principal, și partenerii secundari s-au implicat în buna desfășurare a turneului: Asociația Sportivă TC Sun Alba Iulia, Sun Tennis SRL, partener media Ziarul Unirea, în vreme ce Elek Benedek, arbitru internațional al FRT, a fost arbitrul principal al acestui turneu atractiv.